
Dzierganie na drutach jest umiejętnością – jeśli nie nauczyła nas mama albo babcia – można się jej nauczyć, a następnie doskonalić na podstawie dostępnych materiałów w filmach na YouTube. Przedstawiamy kilka kroków dla początkujących, którzy chcą zacząć dziergać na drutach!
Na początku podstawy
W przerabianiu na drutach początkowym zadaniem jest nauczyć się jak narzucić oczka na drut i – jak przerabiać oczka prawe i lewe. Wykonując wyłącznie oczka prawe i lewe w rzędach jesteśmy w stanie wykonać pierwsze projekty: szalik, czapkę szytą z prostokąta albo sweterek z prostokątów. Od tego się zaczyna i warto poświęcić więcej czasu na proste, prostokątne projekty na początek – nauczymy się pracować z nitką, odpowiednio napinać oczka, wyrównamy ścieg dzięki praktyce. Do ćwiczenia podstaw polecamy włóczkę, która dobrze znosi prucie – bez włoska i grubsza, żeby szybko przyrastająca objętość dzianiny przekonała nas do dalszych prób!
Cekinowy prosty sweterek Magic Paris:
Rozszerzanie, zwężanie
Drugim krokiem w nauce robienia na drutach jest nauka dodawania i redukowania oczek. Kiedy potrafimy zrobić dwa oczka z jednego, albo jedno oczko z dwóch – możemy pokusić się o zrobienie sweterka z raglanem. Czy to jest trudne? Na pewno wymaga skupienia, ale z filmem, w którym jest tutorial, zostaniemy poprowadzeni za rękę przez wszystkie wątpliwości. Jeśli mamy już przepracowane podstawy, możemy zmienić włókno na bardziej wymagające – na przykład alpakę lub moher.
Moherowy sweter dla początkujących:
Dodatkowe umiejętności
Trzecim krokiem w nauce dziewiarstwa będziemy szli już do końca naszej przygody z dzierganiem na drutach – jest to doskonalenie. Kiedy już mamy wiedzę o podstawach i praktykę z jej zastosowania – pora rozwinąć skrzydła: co chcielibyśmy dziergać? Skarpety? Koce żakardowe? A może czapki z warkoczami? Dodatkowe umiejętności dziewiarskie czynią nas specjalistkami swojego fachu. Technik dziewiarskich jest tak wiele, że nie będziemy się nudzić, a próbować uczyć się nowych rzeczy – zawsze warto! Choćby dla samego procesu uczenia się i pobudzenia mózgu nowym doświadczeniem.
Jak wykonać brioszkę - ścieg półpatentowy w okrążeniach: