
Grubościom włóczek odpowiadają konkretne szydełka – ale to są wyłącznie rekomendacje. Co się wydarzy, kiedy przestaniemy się ich słuchać? Jakie są wyjątki w ich stosowaniu? Przejrzyj specjalnie przygotowany wykres grubości włóczek i komentarz, żeby osiągnąć w dzianinie dokładnie taki efekt, jaki chcesz.
Rekomendowane druty i szydełka
Jeśli na etykiecie włóczki przeczytamy o rekomendacji względem rozmiaru drutów lub szydełka – to producent, chcąc ułatwić nam zadanie, poleca rozmiar narzędzia, które większości osób dziergających sprawdzi się z tą konkretną włóczką i da nam elastyczną dzianinę. Jeśli dziergamy bardzo ciasno – warto zawsze wybrać druty lub szydełko rozmiar większe, żeby naturalnie poluzować ścieg. Analogicznie – jeśli jeszcze nie opanowaliśmy naprężenia nici i oczka często wychodzą nam „za duże” – wtedy polecamy wybrać rozmiar mniejsze narzędzie.
Kiedy wybierzemy dużo za duże druty (lub szydełko)
Co się stanie jeśli, ignorując rekomendacje, wybierzemy druty (lub szydełko) trzy-cztery rozmiary większe – jak wpłynie to na dzianinę? Oczka w ściegu będą znacznie większe niż standardowo, a sama dzianina będzie lejąca się – miękka i rozciągliwa. Takim sposobem możemy wykonać dziergany sweter lekki jak chmurka. Dokładnie tak na drutach 6-8mm wykonuje się z cienkich włóczek moherowych swetry mgiełki.
Kiedy wybierzemy za małe szydełko (lub druty)
Zmiana w drugą stronę – korzystanie z narzędzi 3-4 rozmiarów mniejszych niż zalecane daje coraz ciaśniejsze próbki – mniej elastyczne i bardzo sztywne. W przypadku szydełka takie rozwiązanie ma swoje zastosowanie – podczas dziergania dywanów, maskotek amigurumi czy sztywnych koronek – ciaśniej znaczy po prostu lepiej.
Rekomendowane druty lub szydełko to informacja pomocnicza, z której możemy skorzystać bądź nie. Warto pamiętać, że jest ona uproszczeniem, które może nie zgadzać się z tym, jaki akurat efekt chcemy osiągnąć – to naszym zadaniem jest przetestować jakie najlepiej druty czy szydełka sprawdzają nam się z konkretną włóczką i jaki da efekt.