
Łączenie dwóch nitek w jednej dzianinie
Łączenie dwóch nitek w jednej dzianinie to znakomity pomysł na urozmaicenie swoich dziewiarskich projektów. Niezależnie czy łączysz dwie identyczne nitki bawełny, czy dokładasz nitkę moheru z włoskiem do nitki wełny – przedstawiamy kilka skutecznych sposobów do samodzielnego wypróbowania – zarówno kiedy dziergasz na drutach jak i szydełkiem!
Koralik pomocniczy
Dobrym pomysłem będzie przewlec przez dziergane nitki luźny koralik, który znajdzie się pomiędzy dłonią a motkiem – nie przeszkadza w dzierganiu a wyrównuje naprężenie nitek z obydwu motków i dystrybuuje je razem do robótki. Metoda z koralikiem sprawdzi się też jeśli często zdarza nam się przesunięcie jednej nitki względem drugiej i stworzenie nieestetycznej nierówności.
Przewinięcie przygotowawcze
Druga metoda przygotowawcza to przewinięcie łączonych motków w jedno ciasteczko – za pomocą przewijarki albo ręcznie. Jeśli rzucające się po podłodze motki nie należą do twoich ulubionych widoków albo nie posiadasz stojaków do włóczek – może to znacznie ułatwić dzierganie.
W sklepie posiadamy przewinięte stumetrowe miksy na torebki:
https://magicloop.pl/pl/c/Magicloop-stumetrowe-miksy-torebkowe-na-torebke-Karnawal/574
Jak łączyć kolory w dzianinie?
Oczywiście – ogranicza nas tylko wyobraźnia, ale znakomitym pomysłem będzie połącznie jednolitej włóczki z kolorową. Łączenie dwóch kolorowych włóczek jest bardzo wymagającym pomysłem i może dać efekt chaosu w dzianinie. Pamiętajmy o łączeniu albo kolorów podobnych, albo kolorów dopełniających się. Każda włóczka z włoskiem, jak moher czy alpaka, dołączona do nitki kolorowej włóczki – będzie niwelowała kontrasty kolorystyczne.
Po lewej włóczka Rio Violet zestawiona z wybranymi włóczkami Paris70, Angora i Samantha Gold - numery włóczek oraz więcej zestawień znajdziesz w filmie Miksowanie na ekranie Magicloop i Tropica lane.
Po prawej włóczka Flash Prugna zestawiona z Paris70 kolo 339 - zestawienie pokazane w filmie Letni sweterek "Lekka przesada".
Jakie rodzaje nitek można połączyć?
Grubości włóczek mają drugorzędne znaczenie w przypadku łączenia dwóch nitek w dzianinie – w prosty sposób można dołożyć cienką nić moherową bądź nitkę z cekinami do nitki wiodącej. Inaczej ma się sprawa z łączeniem składów – bo są włókna które świetnie ze sobą współpracują jak merino superwash z bawełną, albo moher z jedwabiem, ale są też włókna, które zestawione razem tracą. Przykładem takiego połączenia jest ostra wełna owcza z jedwabiem czy bawełną merceryzowaną, którą wełna owcza będzie po prostu drapać i matowić.
Jak łączyć najpiękniejsze nitki: Flash, Paris, Angora:
Podsumowując – przygoda z łączeniem w jedno dwóch nitek daje nam jeszcze więcej możliwości twórczych w dziewiarstwie. Kiedy zaplanujemy sobie dobór kolorów i włókien kolejnego projektu, przygotujemy przewinięte motki – nie zostaje nam nic innego jak dziergać!